PRELIMINARY PROGRAMME

Wednesday, 22nd January 2020

07:30 – 08:00 Registration

08:00 – 08:15 Course opening – Authorities Address

Session 1: The Normal Spine

08:15 – 08:35 Anatomy of the vertebral column (bone and discs)

08:40 – 09:00 Anatomy of the spinal ligaments and muscles (incl. craniocervical junction)

09:05 – 09:25 Anatomy of the Sacro-Iliac Joint

09:30 – 09:50 Anatomy of the spinal cord, spinal nerves and autonomous nerve system

09:55 – 10:15 Vascular anatomy

10:20 – 10:40 The Bone Marrow: Normal & Abnormal findings

10:40 – 11:10 Coffee Break

Session 2 : Techniques

11:15 – 11:35 Plain film, EOS and myelography

11:40 – 12:00 Dynamic evaluation of the spine

12:05 – 12:25 CT (classic, dual energy)

12:30 – 12:50 MR (basic; advanced, DTI)

12:55 - 13:15 SPECT/CT and PET

13:20 – 13:40 Lunch Lectures Session

13:40 – 14:00 Lunch Break

Interventional Session of the Day

14:00 – 14:20 Interventional Lecture 1

14:25 – 14:45 Interventional Lecture 2 : Evidentiary basis of percutaneous discectomy

WORKSHOP

TOPICS: 1. ANATOMY – 2. TECHNIQUES – 3. INTERVENTIONAL

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

15:00 - 15:45

Black

Green

Yellow

Purple

Red

Blue

15:45 - 16:30

Yellow

Black

Green

Blue

Purple

Red

16:30 - 17:15

Green

Yellow

Black

Red

Blue

Purple

1st Workshop: Anatomy

2nd Workshop: Techniques

3rd Workshop: Interventional (Degenerative

1st Workshop: Anatomy

2st Workshop: Techniques

3rd Workshop: Interventional (Degenerative)

Thursday, 23rd January 2020

Session 3: Biomechanics

08:00 – 08:20 Scoliosis (coronal alignment)

08:25 – 08:45 Sagittal alignment and balance

08:50 – 09:10 Spinal stability and instability

09:15 – 09:35 The aging spine (scoliosis, hyperkyphosis, osteoporosis, …)

Session 4: Degenerative I –Disc & Joints

09:40 – 10:00 Degenerative disc (incl. grading)

10:05 – 10:25 Degenerative facet and uncovertebral joints

10:30 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 11:20 The SI joint, symptoms and differential diagnosis

11:25 – 11:45 Spine nomenclature 2.0

Session 5; Degenerative II – Spinal Stenosis

11:50 – 12:10 Central spinal stenosis (incl. grading)

12:15 – 12:35 Foraminal stenosis (incl. grading)

12:40 – 13:40 Lunch Break

Interventional Session of the Day: Joint & Stenosis treatments

13:40 – 14:00 INTERVENTIONAL Lecture 3

Spinal Canal & Foraminal Stenosis percutaneous CTguided Treatments

14:05 - 14:25 INTERVENTIONAL Lecture 4

ESI (steroid, ozone, PRP & stem cells injection). Are they still useful?

14:30 – 14:50 INTERVENTIONAL Lecture 5

Micro & Macro Instability & Low Back Pain: percutaneous CTguided Treatments

WORKSHOP

TOPICS: 1. STENOSIS/INSTABILITY – 2. DEGENERATIVE/POST-OP – 3. INTERVENTIONAL

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

15:00 - 15:45

Black

Green

Yellow

Purple

Red

Blue

15:45 - 16:30

Yellow

Black

Green

Blue

Purple

Red

16:30 - 17:15

Green

Yellow

Black

Red

Blue

Purple

1st Workshop: Stenosis & Instability

2nd Workshop: Degenerative & Post-op Spine

3rd Workshop: Interventional (Stenosis & Instability)

1st Workshop: Stenosis & Instability

2nd Workshop: Degenerative & Post-op Spine

3rd Workshop: Interventional (Stenosis & Instability)

Friday, 24th January 2020

Session 6: Instrumentation & Post-operative Spine

08:00 – 08:20 The normal postoperative spine

08:25 – 08:45 Complications after discectomy and laminectomy

08:50 – 09:10 The instrumented spine – techniques

09:15 – 09:35 The instrumented spine - imaging evaluation

Session 7: Tumors

09:40 – 10:00 Intramedullary tumors

10:05 – 10:25 Extramedullary intradural tumors

10:30 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 11:20 Primary bone tumors

11:25 – 11:45 Metastasis and multiple myeloma

11:50 – 12:10 Tumor mimicks

12:15 – 12:35 Surgical treatment of spine tumors

12:40 - 13:00 Spine Biopsy

13:05 –14:00 Lunch Break

14:00 – 15:00 MCQ Examination

Interventional Session of the Day: Tumors

15:15 – 15:35 INTERVENTIONAL Lecture 6: Cryo-Ablation of Tumors

15:40 – 16:00 INTERVENTIONAL Lecture 7: Vertebroplasty of Tumors

WORKSHOP

TOPICS: 1. TUMORS – 2. TUMORS – 3. INTERVENTIONAL (TUMORS)

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

1st
Workshop

2nd
Workshop

3rd
Workshop

16:00 - 16:45

Black

Green

Yellow

Purple

Red

Blue

16:45 - 17:30

Yellow

Black

Green

Blue

Purple

Red

17:30 - 18:15

Green

Yellow

Black

Red

Blue

Purple

1st Workshop : Tumors – G. Petermann (Marshfield, WI, USA)

2nd Workshop: Tumors - C. Torres (Ottawa, Ontario, Canada)

3rd Workshop: Interventional (Tumors) – S. Masala (Rome, Italy)

1st Workshop: Tumors– F. Vanhoenacker (Antwerpen, Belgium)

2nd Workshop: Tumors – A. Moulopoulos (Athens, Greece)

3rd Workshop: Interventional (Tumors) – R. Lalam (West Midlands, UK)

Saturday, 25th January 2020

HANDS-ON COURSE AT SAN GIOVANNI HOSPITAL – ROME - DEPT OF RADIOLOGY

Session 8: The Hands-On

9:00 – 9:15 Anatomical and technical approach for vertebral treatment

9:15 – 9:30 Anatomical and technical approach for disk and facet treatment

9:30 – 9:45 US-guided injections in the spine

9:45 – 10:00 RF and Cryoablation of the facet joint

10:00 – 10:15 Spinal cord stimulators

10:15 – 10:30 RF-Ablation of Tumors

10:30- 10:45 US-Ablation of Tumors

10:45 – 11:15 Coffee break

11.15 - 12.45 “Hands-on” session I

12.45 - 14.15 “Hands-on” session II

14.15 - 15:15 Lunch at the Hospital

15.30 - 17.00 “Hands-on” session III

17.00 - 18.30 “Hands-on” session IV